Polska wódka — jak smakuje i powstaje?

Polska słynie ze swojego alkoholowego przemysłu już od czasów średniowiecza. Dzisiaj nasze rodzime czyste wódki cieszą się ogromną popularnością w różnych zakątkach świata. Wódka produkowana w naszym kraju jest doceniana za doskonały, delikatny smak, wysublimowany aromat i wysokiej klasy składniki tradycyjnego pochodzenia.

Czym wyróżnia się polska wódka na rynku?

Ponad 500-letnia tradycja produkcji wódki zasługuje na szczególne uznanie. Produkowana na terenie Polski, spełnia określone kryteria. Do jej produkcji wykorzystuje się tylko rodzime, tradycyjne składniki pochodzenia rolniczego, a czysta wódka luksusowa jest wielokrotnie, najczęściej siedmiokrotnie destylowana. Produkcja polskiej wódki to zestaw tradycyjnej produkcji, najlepszej jakości zbóż lub ziemniaków w połączeniu z krystalicznie czystą wodą. Zawartość alkoholu etylowego w tym alkoholu to najczęściej 40% obj.

Z czego jest wódka polska i jak wpływa to na jej smak?

Polska wódka czysta może być produkowana tylko na terenie naszego kraju i z naszych rodzimych upraw, a także cały proces jej produkcji musi być wykonany w Polsce. Najczęściej wyrabiana jest z pszenicy, jęczmienia, żyta albo pszenżyta i czystej wody. Do produkcji polskich wódek wykorzystywane są również ziemniaki, najczęściej pochodzące z ekologicznych upraw. Dzięki zastosowaniu składników najlepszej jakości polską wódkę ceni się za delikatność smaku i łagodność aromatu. Warto dodać, że do polskiej wódki mogą być dodawane również rozmaite składniki smakowe i zapachowe, na przykład nuta miodu, karmelu, orzecha czy pigwy.

Wódka ze spirytusu — jak smakuje?

Smak spirytusu zależy od składników, z jakich został stworzony. Do polskich wódek wykorzystuje się spirytus pochodzenia rolniczego, na przykład ze zbóż lub ziemniaków. Poddawany jest on rektyfikacji, co ma znaczenie dla jakości i smaku wódki.

Produkcja wódki ze zboża i smak

W zależności od wykorzystanego zboża wódkę może wyróżniać inna nuta smakowa. Ta wyprodukowana z pszenicy charakteryzuje się świeżą, nieco cytrynową nutą, zaś w tej z jęczmienia można wyczuć lekką, chlebową słodowość. Wódka z żyta uznawana jest za wytrawną, nawet pikantną w smaku i aromacie.

Polska wódka z ziemniaka a jej smak

Polska wódka z ziemniaka to alkohol ceniony przede wszystkim za łagodny, subtelny smak. Jest doskonałym składnikiem wybornych drinków.

Zobacz również

Twoje dane mogą być wykorzystywane przez Pernod Ricard i udostępniane za naszym pośrednictwem innym podmiotom z Grupy Pernod Ricard w celu dostarczania Ci wiadomości i informacji promocyjnych na temat Pernod Ricard. W każdej chwili możesz skorzystać z prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przenoszenia, sprzeciwu lub wycofania swojej zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem, kontaktując się z nami pod adresem regulamin@pernod-ricard.com. Masz również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności online.

You have to be over 21 to enter this site

Please enter your date of birth

Please enter a valid value for the fields: {fields}

You must be of legal age to access the site

Remember me

Don't tick this box if your computer can be accessed by people under legal drinking age

By entering this site, you are agreeing to our TERMS & CONDITIONS,PRIVACY STATEMENT. Read our Privacy Policy to find out more. Read the ENJOY RESPONSIBLY. Our brand endorses responsible and moderate drinking.