Polska wódka — jak smakuje i powstaje?

Polska słynie ze swojego alkoholowego przemysłu już od czasów średniowiecza. Dzisiaj nasze rodzime czyste wódki cieszą się ogromną popularnością w różnych zakątkach świata. Wódka produkowana w naszym kraju jest doceniana za doskonały, delikatny smak, wysublimowany aromat i wysokiej klasy składniki tradycyjnego pochodzenia.

Czym wyróżnia się polska wódka na rynku?

Ponad 500-letnia tradycja produkcji wódki zasługuje na szczególne uznanie. Produkowana na terenie Polski, spełnia określone kryteria. Do jej produkcji wykorzystuje się tylko rodzime, tradycyjne składniki pochodzenia rolniczego, a czysta wódka luksusowa jest wielokrotnie, najczęściej siedmiokrotnie destylowana. Produkcja polskiej wódki to zestaw tradycyjnej produkcji, najlepszej jakości zbóż lub ziemniaków w połączeniu z krystalicznie czystą wodą. Zawartość alkoholu etylowego w tym alkoholu to najczęściej 40% obj.

Z czego jest wódka polska i jak wpływa to na jej smak?

Polska wódka czysta może być produkowana tylko na terenie naszego kraju i z naszych rodzimych upraw, a także cały proces jej produkcji musi być wykonany w Polsce. Najczęściej wyrabiana jest z pszenicy, jęczmienia, żyta albo pszenżyta i czystej wody. Do produkcji polskich wódek wykorzystywane są również ziemniaki, najczęściej pochodzące z ekologicznych upraw. Dzięki zastosowaniu składników najlepszej jakości polską wódkę ceni się za delikatność smaku i łagodność aromatu. Warto dodać, że do polskiej wódki mogą być dodawane również rozmaite składniki smakowe i zapachowe, na przykład nuta miodu, karmelu, orzecha czy pigwy.

Wódka ze spirytusu — jak smakuje?

Smak spirytusu zależy od składników, z jakich został stworzony. Do polskich wódek wykorzystuje się spirytus pochodzenia rolniczego, na przykład ze zbóż lub ziemniaków. Poddawany jest on rektyfikacji, co ma znaczenie dla jakości i smaku wódki.

Produkcja wódki ze zboża i smak

W zależności od wykorzystanego zboża wódkę może wyróżniać inna nuta smakowa. Ta wyprodukowana z pszenicy charakteryzuje się świeżą, nieco cytrynową nutą, zaś w tej z jęczmienia można wyczuć lekką, chlebową słodowość. Wódka z żyta uznawana jest za wytrawną, nawet pikantną w smaku i aromacie.

Polska wódka z ziemniaka a jej smak

Polska wódka z ziemniaka to alkohol ceniony przede wszystkim za łagodny, subtelny smak. Jest doskonałym składnikiem wybornych drinków.

Zobacz również

Twoje dane mogą być wykorzystywane przez Pernod Ricard i udostępniane za naszym pośrednictwem innym podmiotom z Grupy Pernod Ricard w celu dostarczania Ci wiadomości i informacji promocyjnych na temat Pernod Ricard. W każdej chwili możesz skorzystać z prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przenoszenia, sprzeciwu lub wycofania swojej zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem, kontaktując się z nami pod adresem regulamin@pernod-ricard.com. Masz również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności online.