KIEDY WIESZAMY?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale budki lęgowe możemy wieszać przez cały rok. Można to zrobić jesienią – wtedy jest duża szansa, że znajdą w nich schronienie ptaki, które zimują w naszym kraju. Na przełomie lutego i marca zaczynają je zajmować ptaki rozpoczynające sezon lęgowy, by tam bezpiecznie troszczyć się o młode.

JAK WIESZAMY?

  • Wybieramy drzewo, które jest w miarę proste i nie ma gałęzi w okolicy planowanego miejsca zawieszenia. Najlepiej, gdy w promieniu 10-15 metrów nie ma innych budek lęgowych – nie wszystkie ptaki są towarzyskie.
  • Budki typu A, których instrukcję wykonania znajdziecie na naszej stronie, powinno się wieszać na wysokości 3-5 metrów, budki typu D i E (Dudek, Kawka, Puszczyk, Gągoł, Nurogęś) wieszamy wyżej, na wysokości ok. 6 metrów. Dla budek typu J, dla Jerzyków, nie ma górnej granicy (im wyżej, tym lepiej). Budkę i otwór wlotowy najlepiej skierować na północ, aby nie dopuścić do zbytniego przegrzania latem.
  • Jeśli nie ma możliwości wyboru drzewa bez gałęzi na żądanej wysokości, starajmy się wieszać budkę po przeciwnej stronie gałęzi, by utrudniać drapieżnikom dostęp do niej. Jeśli pień jest nachylony kierujmy otwór wlotowy w dół, by ograniczyć możliwość dostania się do środka wody.
  • Jeśli budka nie została zajęta przez 2-3 sezony, należy ją przewiesić w inne miejsce, łatwiej do odnalezienia ptaków.