Wódka to jeden z najpopularniejszych trunków na świecie, ale wokół niej narosło wiele mitów – także tych dietetycznych. Czy wódka tuczy? Czy wódka ma gluten? Ile kalorii ma wódka? Czy można ją pić na diecie? Jak wpływa na poziom cukru we krwi? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych faktów, które rozwieją Twoje wątpliwości.
Czy wódka ma kalorie?
Warto zapamiętać: każda wódka ma kalorie, ponieważ alkohol etylowy to skoncentrowane źródło energii. Jeden gram alkoholu to aż 7 kcal (dla porównania: gram białka lub węglowodanów ma 4 kcal)! Wódka Ostoya to wyjątkowo czysty trunek, jest pozbawiona zbędnych dodatków, więc jej kaloryczność pochodzi wyłącznie z alkoholu. 30 ml wódki Ostoya ma 66 kcal, natomiast w 100 ml trunku znajdziemy 221 kalorii.
Problem z kalorycznością wódki może pojawić się, gdy dodajemy do niej słodzone napoje czy soki. Często zdarza się też, że wódkę spożywamy w towarzystwie różnorakich przekąsek, mniej lub bardziej kalorycznych. W takich sytuacjach trudno jest oszacować, ile kalorii tak naprawdę przyjmujemy.
Ciekawostki o wódce – czy wódka ma węglowodany?
Nie, czysta wódka, taka jak Ostoya, nie zawiera węglowodanów. Proces destylacji eliminuje cukry i skrobię z surowców używanych do produkcji trunku. Wódka może być spożywana przez osoby stosujące diety niskowęglowodanowe, jak np. dieta ketogeniczna.
Skoro wódka nie zawiera węglowodanów, nie zawiera też oczywiście cukru. Co ważne – tyczy się to czystej wódki, ponieważ niektóre aromatyzowane wódki bądź likiery mogą być wzbogacone o słodkie dodatki. Wszystkie składniki zawarte w trunku muszą być wyszczególnione na etykiecie.
Często pojawia się też pytanie: czy wódka podnosi cukier? Czysta wódka, pozbawiona cukrów i węglowodanów, nie powoduje nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. W rzeczywistości alkohol może na chwilę obniżyć poziom cukru, ponieważ organizm koncentruje się na jego metabolizmie, zamiast na regulacji glukozy. Należy jednak uważać – u osób z cukrzycą może to prowadzić do hipoglikemii, zwłaszcza jeśli spożycie alkoholu jest połączone z pomijaniem posiłków. Wódkę najlepiej spożywać w małych ilościach i unikać kalorycznych dodatków, takich napoje gazowane czy słodzone soki. Pamiętajmy o odpowiedzialnej konsumpcji.
Czy wódka ma gluten: wódka a dieta bezglutenowa
Pszenica – surowiec wyjściowy dla wódki Ostoya – oczywiście zawiera gluten. Co ciekawe, finalna forma trunku – nie. Proces destylacji, kluczowy etap w produkcji wódki, eliminuje z alkoholu wszystkie białka, w tym także gluten. Dzięki temu wódka pszeniczna jest uznawana za bezpieczną do spożycia przez osoby cierpiące na nietolerancję glutenu lub celiakię.
Czy wódka jest wegańska?
Większość wódek, w tym wódka Ostoya, jest wegańska. Proces produkcji nie obejmuje składników pochodzenia zwierzęcego. Pszenica używana do tworzenia trunku pochodzi z czystych, naturalnych upraw. Choć niektóre alkohole (takie jak wina czy piwa) mogą być filtrowane przy użyciu produktów zwierzęcych, takich jak żelatyna, w przypadku wódki Ostoya tego typu metody nie są stosowane.
Wódka Ostoya, produkowana z najwyższej jakości składników i inspirowana dzikością natury, wpisuje się w ideę świadomej konsumpcji. Kluczem jest umiarkowanie. Wtedy może być częścią każdej, wyjątkowej celebracji, bo to nie tylko trunek, ale symbol polskiej natury i tradycji, który warto spożywać świadomie, by czerpać z niego jak najwięcej przyjemności.